İletişim

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Konu

İletiniz

 

2 Yorumlar

 1. Alman hukukunu araştırırken sizin sayfanızı gördüm ve birşey sormak istiyorum eğer cevaplarsanız çok memnun olurum çünkü ben almanyada doğdum 1977 yılında babam ve annem 1984 yılında ayrılınca babam beni ve 3 kız kardeşimi türkiyeye büyükannem ve büyükbabamın yanına bırakarak tekrar almanyaya döndü tabi babam tekrar evlendi ve 2.eşini almanyaya götürdü biz 4 kardeş hala türkiyede yaşadık 1992 yılında babam bana 2 yıllık iş ailesidir vizesi alarak almanyaya götürdü 1993 yılında üvey annem ile geçinemediğim için babamdan devamlı şiddet gördüm ve alman devletine sığındım 11 ay boyunca bir alman ailesinin yanında yaşadım ama 1994 yılında 2 yıllık vizem bittiği için almanya beni sınırdışı yaparak türkiyede sokaklarda yaşamak zorunda kaldım bu yüzden devlete ailesinden şiddet gördüğü için sığınmış birisini alman devleti vizesi bittiği için 16 yaşında sınırdışı yapabilmek gibi bir hukuki sitem varmı bunu öğrenmek istiyorum çünkü eğer ki 16 yaşında kendisine sığınmış bir farklı ülke vatandaşı birisini sokağa atarak sınırdışı yapabilme hakkı varsa almanyaya karşı insan hakları davası açamayacağım ama eğer böyle bir kanun yoksa almanyaya dava açacağım lütfen bana bu konuda yardımcı olurmusunuz?

  • İbrahim Yavuz Kulakli

   Osman Bey Merhaba,

   Almanya Medenî Hukuku konusunda maalesef uzman değilim, ancak sizin durumunuzda 1977 yılında yürürlükte olan Alman hukuk kurallarında Almanya’da doğmuş olanların vatandaşlık alma hakkının olup olmadığına bakmak gerekir diye düşünüyorum. Bir de biyolojik ebeveynleriniz siz doğduğunuz anda Alman vatandaşı ise “jus sanguinis” adı verilen kan bağı hakkından dolayı (bildiğim kadarıyla bu hak Alman hukukunda da mevcut) size belki Alman vatandaşlığı verilebilir(di).
   Sizin çektiğiniz eziyetler için Almanya’ya dava açabilmeniz ise Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 8. maddesi uyarınca mümkün olabilir diye düşünüyorum. Bu maddeye göre herkesin düzgün bir aile ortamında yaşayabilme hakkı vardır ve hiçbir kamu otoritesi, siz millî bir tehlike yaratmadığınız sürece sizi bu hakkınızdan mahrum bırakamaz. Bireysel başvuru yoluyla, Alman iç hukuk yollarını tükettikten sonra, belki de bu yolla bir tazminat elde edebilirsiniz. Ancak tekrar etmem gerekir, ben Alman hukuku hiç okumadım ve hikâyenizi de detaylı olarak bilmiyorum, bu tür sorunlar ciddi mevzuat bilgisi ve araştırması gerektirir. Bu nedenle de Almanya’da yaşayan bir avukat ile irtibata geçmeniz sizin için en sağlıklısı olur diye düşünüyorum.

   Size iyi günler dilerim, saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.