Kaynak: kids.nationalgeographic.com

Avustralya’da Volvo’nun Sürücüsüz Arabaları Kanguruları Tanıyamıyor

Avustralya sitesi ABC’nin anlattığına göre, İsveç markası olan ve sürücüsüz araba üretimine soyunan Volvo’nun arabaları, kanguruları tanımada problem yaşıyor.

The Guardian, bununla birlikte Volvo arabaların kızıl geyikleri, musları veya karibuları tanımada zorluk çekmediğini belirtiyor. Ancak Avustralya’da yapılan denemeler başladığından beri, sürücüsüz sistemler kanguruların hareketlerine bir türlü adapte olamıyorlar.

Volvo sürücüsüz arabaları, yeri baz alarak uzaklığı algılıyorlar. Bu nedenle de kanguruların zıplamaları arabaların uzaklık algılamalarını engelliyor.

Volvo Avustralya’nın Teknik Müdürü David Pickett, bu durumu şöyle açıklıyor : « Anladık ki kangurular zıpladığı anda, yani kangurular havadayken, sistem onları olduklarından çok daha uzaktalarmış gibi algılıyor. Kangurular yere indikleri anda ise bu sefer arabaya zıplama anından öncekine oranla çok daha fazla yaklaşmış oluyorlar ».

Bununla birlikte kangurular, şoförler için de ayrı bir sorun. The Verge’ün belirttiği kadarıyla bir sigortacının gerçekleştirdiği bir araştırma gösteriyor ki Avustralya’da kangurular, diğer herhangi bir hayvandan daha fazla kazaya neden oluyorlar (neredeyse yılda 16.000 kaza). Avustralya’da hayvan ile çarpışma sonucu oluşan her 10 kazadan 9’u (her ne kadar tüm kazalar çok ağır olmasa da) kangurular ile oluyor.

Gelişmekte Olan Bir Teknoloji

Volvo, yaşanan bu sorundan dolayı çok da fazla kaygılanmışa benzemiyor. Yetkili kişilerden birisi: “Sürücüsüz arabalar devamlı olarak gelişim aşamasında. Tam anlamıyla sürücüsüz araç henüz piyasada yok ve kanguruları da tanıyabilecek bir teknolojinin geliştirilmesi de bu gelişim aşamasında çözülmesi gereken sorunlardan biri. […] Bu gelişim süreci olabildiğince çeşitli biçimlerde ilerletilmeli. Yani bu süreç hiç bitmeyecek bir süreç. Bu arada ‘kanguruların tanınması’ yerine, daha genel olarak ‘küçük hayvanların tanınmasından’ bahsediyoruz.”

Volvo ilk sürücüsüz araç modellerini 2020’de piyasaya sürmeyi planlıyor. The Verge, aynı zamanda Google ve Uber’in de ilk modellerinin piyasaya sürmeden önce karşılaştıkları bazı sorunlara değiniyor.

Kaynak

Slate ABC The Verge The Guardian

Hakkında Siyasal Hayvan

İlginizi Çekebilir

Nüfusun Avrupa Birliği Üyeliğine Olumsuz Etkisi: Türkiye ile Polonya Karşılaştırması Özelinde Bir Değerlendirme

Giriş            Türkiye, Temmuz 1959 tarihinde Avrupa Ekonomik Topluluğu’na (AET) yaptığı başvuru ile başladığı Topluluk/Birlik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir